Akupunktuur ja akupressuur

  • 7 minuti lugemine
  • Avaldatud: 01.04.2024
  • Autor: Toomas Õunap
Akupunktuur. Tai Chong punkt

Mis on akupunktuur?

Akupunktuur teraapia kavatsus on edendada tervislikku elulaadi ja leevendada valu ja kannatusi. Meetod kuidas see saavutatakse võib tunduda paljudele veider ja müstiline kuigi on aastatuhandete vältel läbi testitud ja tänapäevalgi veel kasutusel.

Perspektiiv, läbi mille akupunkturist näeb tervist ja haigusi on kontseptsioonid “vitaalne energia“, „energia tasakaal“, „energia tasakaalutus“, „qi stagneerumine“. Justkui Lääne meditsiini doktor uurib kuidas veri ringleb ja kuidas sõnumeid antakse läbi närvisüsteemi nii akupunkturist hindab vitaalse energia liikumist ja jaotumist läbi meridiaanide ja kanalite ringluse.

Akupunktuur või akupressuur?

Kui klassikaliselt peetakse akupunktuuri mõistet sünonüümiks nõelraviga, mis tuleneb ladina keelsest nimest acus-nõel ja pungere-pistma siis akupunktuur eksisteeris ka enne teravate nõelte kasutusele võttu hiinas ja oli tunduvalt laiem lähenemine akupunktide blokeeringutest vabastamisel kui tänapäeval akupunktuuri mõistet tuntakse.

Seetõttu eelistan kasutan tavaliselt sõna akupressuur kus punkte mõjutatakse läbi massaaži. Nõelravi otseselt tänases ja edaspidistes artiklites otseselt ei käsitleta vaid anname soovitusi erinevate tasakaalutuste leevendamiseks läbi akupunktide vajutamise ja masseerimise. Erilised akupunktide mõjutamise tehnikad on läbi mokšateraapia ja teadvuse omaduste kasutamise. Nendest tehnikatest kirjutame lähemalt tulevikus või saate osaleda ka vastavatel kursustel.

Akupunkturist on võimeline mõjutama tervist ja haigusnähte stimuleerides vastavaid energiakanalite kohti, mida nimetatakse akupunktideks. Nende mõjutamise eesmärk ei sõltu sellest viisist kuidas sa neid punkte mõjutad, kas nõeltega- nõelravi, mokšaga- mokšateraapia, masseerides- akupressuur või kasutades teadvuse omadusi. Seega eesmärk erinevatel akupunktide viisidel on sama – korrigeerida „vitaalset energiat“ nii, et vajalik hulk jõuaks vajalikku kohta õigel ajal. See võimaldab sinu kehal tervendada end ise.

Lihtsamad hiina meditsiini võtted on kõigile kättesaadavad

Tänapäeva info ajastul on pea kogu info kättesaadav. Pingetevabastamine.ee leht ei ole mõeldud akupunktuuri/akupressuuri professionaalseks kasutamiseks.

See leht on mõeldud kõigile akupunktuuri/akupressuuri huvilistele kasutamiseks, kes soovivad astuda välja tavameditsiini ja rohtude igapäevasest kasutamisest ja soovivad end ise aidata ja oma energia liikumist parandada ja keha tasakaalustada.

Paljudel akupunktuuri massööridel on erinevaid lihtsaid soovitusi teatud akupunktide mõjutamiseks teatud hädade puhul. Nii nagu eestlasele on teada tuntud rahvameditsiini võtted köha/nohu ja muude tasakaalutuste osas on ka hiina meditsiinis palju lihtsaid võtteid tasakaalutuste leevendamiseks.

Neid soovitusi hakkame siin lehel avaldama. Hakkame avaldama ka enesemassaaži lihtsamaid võtteid.

Mis on meridiaan?

Meridiaanid on Qi (energia) liikumise kanalid naguveresooned on vere ringluse kanalid. Samas on qi ja vereringlus omavahel tihedalt ühendatud ja mõjutatud. Mõiste tuleneb Hiina meditsiini traditsioonist ja hõlmab akupunktuuri, akupressuuri ja qi-gong’i.

Vastavalt nendele praktikatele keha vitaalne energia “Qi“ ringleb kehas mööda erilisi omavahel ühendatud kanaleid, mida nimetatakse meridiaanideks. Ei eksisteeri füüsilisi ega anatoomilisi tõendeid meridiaanide eksistentsist kuigi uuringud on
kinnitanud kuidas energia võib liikuda mööda nahaalust sidekude.

Traditsiooniline Hiina Meditsiini järgi on keha tasakaalutuse mustrid põhjustatud erinevate energia kanalite katkestusest. Neid katkestusi saab korrigeerida läbi eriliste kohtade, akupunktide kas nõelte, moksha, akupressuuri, qi hingamise või teadvuse omadusi kasutades.

Akupunktuuri standard punktides on kirjas üle 400 akupunktuuri punkti ja 20 meridiaani, mis neid punkte ühendavad, kuigi 2 saj p.m.a on Hiinas soovitatud 649 akupunkti. 20 meridiaanist 12 nimetatakse standard meridiaanideks, mis igaüks vastab ühele organile, toites ja mõjutades seda.

Lisaks on 8 erilist meridiaani. Kahel neist on oma akupunktid ja teised erilised meridiaanid ühenduvad läbi teiste meridiaanide akupunktide.

Bioelektrilist voolu (võnkumine), mis läbib meridiaane ja akupunkte on võimalik mõjutada nii nõela, moksa, kui akupressuri läbi.

Pikaaegse joogapraktikuna võin kinnitada, et suurepäraseid tulemusi on võimalik akupunktides oleva energia tõkestuse
kadumiseks saada ka teadvuse omadusi kasutades. 

Need tehnikad on kättesaadavad igale ühele kuid nõuavad eelnevat teadvustatud praktiseerimist. Neid erilisi lähenemisi on võimalik omandada kursuste sarjas „Teadvuse omaduste kasutamine hiina meditsiinis.“

Teooriast praktikasse Tai Chong

Et liikuda teooriast praktikasse mõjutame ühte väga olulist kohta kehal.

Akupunkt Tai Chong ehk "Kõrgem Rünnak" (maksa kanali 3 punkt) asub jalaseljal suure ja teise varbaliigese vahel lohus (vaata pilti).

Akupunktuur. Tai Chong punkt
Akupunktuur. Tai Chong punkt

Punkti mõjutamine aitab vähendada pulseerivat peavalu, silmade väsimust, pohmelust, allergiat, artriiti, pöiakrampe. Aitab puhastada verd ja vererõhku tasakaalustada (nii kõrge kui madala vererõhu puhul).

See on üks olulistest tule ja vee tasakaalutust mõjutavatest punktidest, mis aitavad tõmmata tuld jalgadesse ehk soojendada neid.

Kõikides maksa puhastamise raviskeemides ja dieetide ja paastude korral tuleks seda punkti mõjutada. Suru neli sõrme suure ja teise varba liigeste vahele ja venita neid veidike laiali, masseeri kogu vahe läbi.

Seejärel vajuta umbes 2 minut Tai Chong punkti. Sama teisel jalal. See on lihtne ja kõigile.

NB ! Kui see punkti vajutamine on valulik siis tuleks punkti mõjutada igapäevaselt kuni valu kaob. Seda punkti õpime mõjutame erinevatel viisidel nii akupunktuuri, mokšateraapia kursustel kui teadvuse omaduste rakendamisel Hiina meditsiinis.

Head praktiseerimist!

Toomas Õunap
Hiina meditsiini praktik ja koolitaja

Pingete vabastamine MTÜ

  • Siimu talu, 87311 Tori vald, Tabria küla, Pärnumaa, Eesti
  • +372 5101272
  • info@pingetevabastamine.ee

Liitu uudiskirjaga

Nii saad esimeste seas teada meie uutest kursustest, soodushindade kampaaniatest ning kasulikest sisuartiklitest.

Copyright © 2024 Pingetevabastamine.ee. Kõik õigused kaitstud.