Hiina meditsiin peavaludest. Mida teha?

  • 7 minuti lugemine
  • Avaldatud: 05.04.2024
  • Autor: Toomas Õunap
Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest

Maailmas pole vist inimest, kes ei teaks, mis on peavalu. See on kõige levinum füüsiline kaebus, mis sunnib ennast ravima või otsima professionaalset abi.

Peavalud võivad tuleneda paljudest teguritest. Sealhulgas pingetest pea-, kukla-, kaela- ja turjapiirkonnas, veresoonte probleemidest, teatud ravimitest loobumisel või pikaaegsest tarbimisest, samuti vigastustest.

Lääne meditsiiniline vaade

Lääne meditsiin keskendub valu leevendamisele, kirjutades välja valuvaigisteid. Samuti uuritakse tegevusi, teraapiaid, mis aitavad sümptomeid leevendada. Tavaliselt soovitatakse patsientidel diagnoosi täpsustamiseks pöörduda esmalt perearsti poole.

Peavalu tekkimist võivad tekitada mitmed erinevad tegurid või nende koostoime. Need tegurid või ka trigerid mõjutavad inimesi, kelle ajul on kalduvus ebaregulaarselt kontrollida serotoniini tootmist. Arvatakse, et konkreetne päästik põhjustab teatud elektrilise aktiivsuse laine levimise läbi aju.

Seejärel tõuseb serotoniini tase omamoodi lainelise toimega. Tulemuseks on serotoniini sisalduse vähenemine, mis võib põhjustada kolmiknärvi ärritust ja ka häireid veresoontes. Jällegi kaasneb valu.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest - kohvi

Paljud krooniliste peavalude all kannatajad suurendavad oma vastuvõtlikkust liigse ravimite tarbimisega, mis võib põhjustada teatud peavalu ravimi resistentsust. Probleemiks on ka liiga suur kofeiini kogus, mis on kolm või neli tassi kohvi päevas või rohkemgi. Lisaks on üheks probleemiks ka valuvaigistite või aspiriini tarvitamine koos kofeiiniga.

Ka lääne meditsiin on avastanud, et peavalu ja migreeni päästikutena võivad olla emotsioonid nagu stress, mure, depressioon jne. Seetõttu on oluline säilitada emotsionaalne tasakaal. Kuid veelgi olulisem on vabaneda peavalusid üles trigerdavatest automaatsetest emotsioonidest. Loe lisaks SIIT.

Erinevaid toiduaineid mainitakse sageli oluliste peavalude vallandajatena, kuid nende tähtsus on stressi ja emotsioonide üles trigerdavate peavalude korral palju ebaolulisem.

Tavaliselt on inimesed ise avastanud toiduained, emotsioonid ja tervisliku seisundi, millal migreen või peavalud kaasnevad. Selliselt kaardistades õpib inimene teatud olukordi ja toiduaineid teadlikult vältima.

Hiina meditsiini vaade peavaludele

Hiina meditsiini teooria kohaselt võib akupunktide mõjutamise raviskeeme määrata nii migreeni- kui ka pingepeavalude, kobarpeavalude, traumajärgsete peavalude ja muude haigustega seotud peavalude raviks.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest - akupunktuur

Akupunktide mõjutamisel on olulisi eeliseid lääne meditsiini ees kuna see ravi praktiliselt ei kahjusta. Mõnedel ravimitel võivad olla tõsised kõrvaltoimed ja need võivad põhjustada patsientidele tagasilööke nii peavalude esinemisel kui tekitada muid tervise kahjustusi. Erinevalt sünteetilistest ravimitest ei ole akupunktuuril praktiliselt mingeid kõrvalmõjusid.

Peavalu kuulub Hiina meditsiinis ühepoolse peavalu kategooriasse ja seda iseloomustavad korduvad peavaluhood koos hoiatusmärkide või nägemis- ja seedetrakti häiretega või ilma.

Hiina meditsiini eesmärk ei ole mitte ainult valu leevendamine, vaid ka põhiprobleemiga tegelemine. Seetõttu ravitakse peavalusid sõltuvalt nende põhjustest erinevalt:

  • Tuul: Tuule invasioon võib häirida Qi (keha oluline eluenergia) ja vere ringluse tasakaalu, põhjustades peavalu, näiteks külmetuse korral.

  • Liigne maksa Yangi energia (st kuum energia): Peavaluga kaasneb pearinglus, mõru maitse suus, ärevus ja lühiajaline tujutus, näiteks kõrge vererõhu korral.

  • Vere ja Qi puudulik ringlus: Aeglane peavalu, millega kaasneb pea ja silmade raskustunne, väsimus või kurnatus ja kahvatu jume. Paljudel ületöötamisega kaasnevatel juhtudel.

  • Vere stagnatsioon: Peavalud võivad olla teravad ja neil on sageli kindel asukoht. Patsiendid kurdavad sageli sel juhul mälu ja keskendumisvõime kaotust, südamepekslemist. See võib olla tingitud ka peavigastusest.

Hiina meditsiini teooria kohaselt võib migreeni ja peavalude raviks määrata nii akupunktide raviskeemi, Hiina ravimtaimede toetava retsepti kui Hiina akupunktmassaaži.

Migreeni võivad käivitada erinevad põhjused ja arusaadavalt võib ravi olla iga patsiendi puhul väga erinev. Inimeste reaktsioon ravile on samuti erinev. Mõned eelistavad akupressuuri või kasutavad ravimtaimi.

Hiina meditsiini vaade - migreenile

Migreeni sagedus on naistel 2-3 korda regulaarsemalt kui meestel ja esineb rohkem menstruatsiooni ajal. Migreenid kipuvad esinema sagedamini hormonaalsete muutuste ajal, mis toimuvad perioodil, mil inimkeha on 15-20 aastat vana. Hormoonidega seotud migreeni esinemissagedus väheneb raseduse ajal ja pärast menopausi.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest - migreen

Migreeni levinumad vallandajad on stress, ärevus, ületöötamine, unetus, teatud toidud või ravimid ja keskkond – sealhulgas päikesevalgus, niiske ilm või külm temperatuur. Migreeni peamised sümptomid on valu ühes peapooles, iiveldus, oksendamine ja valgustundlikkus.

Hiina meditsiin eristab kahte peamist migreeni põhjust: välist ja sisemist. Täpsemalt öeldes ei keskendu Hiina meditsiin ainult patsiendi migreeni ravile, vaid tasakaalustamatuse (hiina meditsiinis kasutatakse selleks sõna "sündroom") väljaselgitamisele, kus migreeni põhjus ja muud näiliselt mitteseotud sümptomid kaasnesid. Peavalude aktiveeriva sündroomi tuvastamine ja tasakaalu taastamine parandab patsiendi üldist tervist, kusjuures migreeni leevendamine on ravi loomulik kõrvalmõju.

Hiina meditsiini terminites räägitakse välise päritoluga migreenist ehk sellised sündroomid nagu tuul-kuumus, tuul-külm või tuul-niiskus tungivad peas asuvatesse meridiaanidesse. Need on tavalised sündroomid, mis kirjeldavad protsessi, mille käigus välise keskkonna kahjulikud tegurid tungivad kehasse, takistades vere ja Qi (koos nimetatud eluenergia) liikumist pähe.

Sisemised põhjused hõlmavad ebaõigeid liikumisharjumusi, toitumist, emotsionaalseid probleeme või kroonilisi haigusi, mis on põhjustatud maksa, põrna või neerude funktsionaalsetest häiretest. Näiteks võib Qi puudus põhjustada pea tundlikes meridiaanides ka vereliikumise häireid, mis omakorda põhjustab migreeniga kaasnevat valu.

Teine levinud sündroom, mida hiina meditsiin tunnistab migreeni algpõhjuseks, on sisemiste tuulte, nagu röga kogunemine ja vereringluse häirete kombinatsioon, mis ühiselt põhjustavad erinevates meridiaanides blokeeringuid ning põhjustavad peavalu.

Olenevalt sündroomist, mille tõttu migreen on tekkinud ja selle põhjuse tüübist (sisemine või väline), valitakse migreeni raviks sobivad Hiina ravimtaimed ja akupunktuuri punktid.

Hiina meditsiini vaade stressi ja ärevusega seotud migreeni korral

Hiina meditsiinis seostatakse stressi, ärevust ja murega seotud migreeni maksa ja südamega. Hiina meditsiini teooria kohaselt vallandavad migreeni sellised probleemid nagu ärevus, unetus või liigne stress, kuna need takistavad maksa talitlust vereringe peas ringlemisel ja häirivad südant, mis on inimese vaimse seisundi aluseks.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest - stress

Stress võib aktiveerida liigselt tuld (teatud tüüpi kuumust) maksas ja rikkuda tasakaalu elundi jahutavate ja soojendavate omaduste vahel, mistõttu Yang ehk Yin vastand, tõuseb rahutult üles pähe. Liigne Yangi tuli on tihe migreenivalude põhjustaja. Unetus ja stress võivad samuti põhjustada probleeme südamele, millel võib olla otsene mõju aju verevarustusele ja põhjustada peavalu.

Stressist, ärevusest ja/või unetusest põhjustatud migreenivalu leevendamiseks vabastab hiina meditsiin blokeeringuid konkreetsetes meridiaanides ja akupunktides ning ravi toetatakse spetsiifiliste ravimtaimede kombinatsiooniga maksa ja südame rahustamiseks. Patsiendi maksa ja südant akupunktidega mõjutades ja ravimtaimedega ravides võib Hiina meditsiin tugevdada keha võimet tulla toime valu vallanduvate teguritega, nagu stress ja ärevus, ning seega vähendada migreeni esinemissagedust alguses kuni need kaovad.

Soovitused peavalude ennetamiseks ja raviks

Harjutus: Püüdke oma väikese sõrme küüne nurki teise käe pöidla ja nimetissõrme küüntega vajutada.

See stimuleerib mitmeid peaga seotud meridiaane. Vaata pilti:

Hiina meditsiin peavaludest. Küünepunktid
Hiina meditsiin peavaludest. Küünepunktid

Proovige parimaid lõõgastustehnikaid mida pakuvad pranajaamad või jooga. Loe lisaks SIIN.

  • Joo jooke, kus pole kofeiini: karastusjooke, vett jne.

  • Kasutage jääkotte. Jahutus võib olla valupiirkonnas väga tõhus.

  • Proovige puhata või magada pimedas ja vaikses toas.

  • Omandage teadmised peavalusid leevendavatest akupunktidest. Peavalusid leevendavaid raviskeeme on võimalik õppida SIIN.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest - ennetus
  • Liikumine – aeroobne treening, mida tehakse kolmkümmend minutit viis korda nädalas, võib aidata peavalu ennetada. Tõenäoliselt soodustavad treeningu ajal vabanevad endorfiinid heaolutunnet. Joogas on erinevaid harjutuste komplekse energia ja vereringluse nii aktiveerimiseks kui blokeeringutest vabastamiseks. Pikaajaline jooga praktiseerimise ühe kõrvalmõjuna on peavalude leevenemine ja kadumine. Loe lisaks SIIN.

  • Enesemassaaži tehnikate omandamine on üks kõige olulisemaid ja alahinnatuid tehnikaid peavalude leevendamisele. Turja, kaela, kukla enesemassaaži tehnikaid on võimalik õppida SIIN.

Loe rohkem siit: Hiina meditsiin peavaludest

Kuna tegemist on olulise tervise tasakaalutusega, siis siin artiklis toodud soovitusi ja nõuandeid ei saa käsitleda raviprotseduuridena.

Head praktiseerimist soovides,

Toomas Õunap

Pingete vabastamine MTÜ

  • Siimu talu, 87311 Tori vald, Tabria küla, Pärnumaa, Eesti
  • +372 5101272
  • info@pingetevabastamine.ee

Liitu uudiskirjaga

Nii saad esimeste seas teada meie uutest kursustest, soodushindade kampaaniatest ning kasulikest sisuartiklitest.

Copyright © 2024 Pingetevabastamine.ee. Kõik õigused kaitstud.