Seljavaevused - kas nendega peakski leppima?

  • 5 minuti lugemine
  • Avaldatud: 10.04.2024
  • Autor: Toomas Õunap
Loe rohkem siit: Selja tervise ABC online kursus

Seljavalud ja kange selg puudutavad suuremat osa täiskasvanutest. Ameerika kiropraktika assotsiatsiooni uuringute andmetel on ligi 80% USA elanikest mingil ajal oma elus tundnud seljavalu. Ilmselt on sarnane olukord ka meil Eestis.

Pikemaajaliste selja pingete tagajärjeks on valud. Seega üks olulisi tegevusi selja valude vältimiseks on seljapingete avastamine ja vabastamine.
Siin annab olulised töövahendid kriya jooga. Vaata lähemalt: Kriya jooga algajatele

Seljavalude ja vaevuste haigusseisund ulatub vähestest tuntavatest pingetest kuni krooniliste spasmideni, kus valu on tugev ja liikumine on raskendatud.

Seljapingeid saab tavaliselt tõhusalt ravida ka ilma operatsioonita. Kui valu on seotud lülisamba vigastuste või närviprobleemidega, võib osutuda vajalikuks ka kirurgiline sekkumine.

Alaselja pingete põhjused

Loe rohkem siit: Selja tervise ABC online kursus

Selja spasmide sagedasteks põhjusteks võivad olla alaselja lihaste ja sidemete vigastused. Vähe on minu tutvusringkonnas mehi, kes kunagi poleks selga „ära tõmmanud”. Treenimata seljalihased ja siis ühekordsed valesti sooritatud tõstmised on kahjuks liialt sagedased.

Lisaks raskuste tõstmisest tulenenud vigastustele põhjustab seljapingeid igasugune tegevus, mis liigselt koormab alaselja lihaseid ja sidemeid. Siia kuuluvad erinevad kestvus spordialad aga ka valed istumisasendid, liigne ühe poole ülekoormamine, näiteks koti kandmine vaid ühel ülal.

Siia kuuluvad ka erinevad sundasendid, nii tööl kui kodus.

Nõrgad kõhulihased on samuti üheks selja probleemide põhjuseks kuna sel juhul langeb täiendav koormus just selja lihastele. Proportsionaalselt tugevad kõhu- ja seljalihased on samas oluline nurgakivi selja tervisel.

Selja spasmid võivad tekkida ka artriidi korral või kui lülide vaheline disk on välja sopistunud. Sel juhul võivad seljalülid avaldada survet närvidele ja põhjustada valu.

Suurem osa lülide sopistusi ja kõverselgsust on tekkinud disproportsionaalsetest selja lihaspingetest. Neid pingeid on võimalik avastada ja vabastada ise.
Olles pikaaegne kriya jooga õpetaja ja massöör, tutvustan neid tehnikaid „Selja tervise ABC“ koolitusel.

Loe rohkem siit: Selja tervise ABC online kursus

Selja pingete diagnoos

Perearst saab tellida röntgenpildi artriidi või lülisamba vigastuste otsimiseks.

Pehmete kudede ja lihaste parema ülevaate saab magnetresonantstomograafia (MRT) või kompuutertomograafia (KT) uuringute abil. Need skanneeringud võivad tuvastada võimaliku probleemi ketaste või kahjustatud piirkonna verevarustuse osas.

Oluline on täpse diagnoosi saamiseks märgata oma sümptomeid võimalikult detailselt:

  • kui tugev on seljavalu, kui tihti ja mille see tekib, mis tegevused sellele eelnesid, mis leevendab seljavalu, millises suunas liikumisi on sul valus või raske teha?

Lisaks kaasaegsele meditsiinile annab lisa võimalused kriya joogast tulenev lähenemine. Kus kasutame erinevaid teadvuse omadusi nii pingete avastamiseks kui ka erinevate abivahendite mõjude uurimiseks. Loomulikult ei piirdu selline kriya joogalik lähenemine ainult selja pingete uurimisega. See on laiendatav mitte ainult kogu keha vaid ka välise maailma uurimisele.

Alaselja pingete leevendamine

Kui seljavalud tekivad peale vigastust või ülekoormust tuleks kasutada külma/sooja ravi. Sellest pikemalt „Selja tervise ABC„ koolitusel. Vaata: Selja tervise ABC

Kiropraktiline ravi võib aidata, kuid sel juhul tuleb seisund eelnevalt korralikult diagnoosida. Selja- ja kõhulihaste tugevdamiseks soovitatakse sageli regulaarset treeningut. Paljud dünaamilised jooga asanad annavad suurepäraseid tulemusi kuid neid tuleks sooritada vastavate eelteadmistega.

Kogu keha regulaarne ja piisav kuid mitte ülekoormav liigutamine on tervise nurgakivi. Sama kehtib ka seljaga. Paljud hädad on välditavad, kuid me ei pööra sümptomitele ja traumadele eelnenud kehalistele aistingutele ehk hoiatustele piisavalt tähelepanu.

Selja tervise ABC kursusel näidatakse 3 põhilist suunda kuidas liigutada lülisammast, et selg püsiks terve ja paindlik. Kui meil on mõnes suunas vajakajäämisi tuleb see harjutustega kompenseerida.

Loe rohkem siit: Selja tervise ABC online kursus

Lisaks on vajalik lülisamba ümbruse lihaspingete vabastamine. Tavaliselt saadakse esmane leevendus läbi seljamassaaži aga see ei ole piisav. Miks see on nii ja mida konkreetselt teha selleks, et ise vabastada selja pinged, räägin juba „Selja tervise ABC” koolitusel.

Selja pingete ennetamine

Sinu selg reageerib sinu erinevatele tegevustele ja liikumistele. Seda kõike sa tead. Selleks, et olla valmis lühiajalisteks suurteks pingutuseks on vajalik kohane eeltöö. Kui suuremad takistused on kõrvaldatud siis piisab tihti vaid sellest, et sa jälgiksid olulist tasakaalu nõuet.

Selja lihaste ühtlane pingete vabastus, lisaks harjutused selja ja kõhulihaste tugevdamiseks kombineerides lülisamba 3 suunaliste regulaarsete liikumistega võimaldab sul hoida oma selga ja lülisammast paindlikuna ja vältida vigastusi.

Mida paremini hoolitsetud selg, seda väiksemad on selja vigastuste riskid.

Tihti aitavad põhjuseid välja juurida kõrvalseisjad. Liigne kaal, liigne püsti seismine, liigsed raskused, valesti tõstmised ja selja jäikus hakkavad kindlasti silma teie lähedastele. Teiste tähelepanu osutamist ei peaks võtma kriitikana vaid tõsiasjana, et nad hoolivad sinust ja sa ise ei ole neile asjaoludele veel piisavalt olulisust pööranud.

Loe rohkem siit: Selja tervise ABC online kursus

Konkreetsed harjutused ja tehnikad selja terviseks saad juba „Selja tervise ABC” kursusel SIIN.

Tugevat selga soovides,

Toomas Õunap

Toomas Õunap koolitab

Pingete vabastamine MTÜ

  • Siimu talu, 87311 Tori vald, Tabria küla, Pärnumaa, Eesti
  • +372 5101272
  • info@pingetevabastamine.ee

Liitu uudiskirjaga

Nii saad esimeste seas teada meie uutest kursustest, soodushindade kampaaniatest ning kasulikest sisuartiklitest.

Copyright © 2024 Pingetevabastamine.ee. Kõik õigused kaitstud.