Mokšateraapia on Hiina meditsiinis kasutatav raviviis, mille igaüks võib õige õpetaja juhendamisel nii selgeks saada, et saab seda vajadusel ise enda aitamiseks kasutada. Mokša – ravimtaimedest kokku pressitud sigari – hõõguva otsaga mõjutatakse akupunktuuri punkte.
„Mokša üks põhiline komponent on puju, see annab talle erilise lõhna ja suitsu. Osale inimestest meeldib see lõhn, teistele mitte. Kui ma aastaid mokšateraapiat tegin, siis lõhnasin kogu aeg mokša järgi,“ selgitab Hiina meditsiini õppinud akupunktuuri massöör Toomas Õunap. See aroom meenutab teatud ravimtaimede või viirukisuitsu lõhna. Juba ainuüksi see aroom on tervendav. On olemas ka selline mokša, mis lõhnab ja suitseb oluliselt vähem. Seda nn kõva ehk musta mokšat saavad kasutada need ka, kellele mokša lõhn ei meeldi või ruumis kus on suitsuandurid.
Hõõguva mokšaga mõjutatakse akupunkte kehal, mokša toimel need avanevad. „Mokšat tehes peaks arvestama erinevate mõjudega. Kõige olulisem pool mokšast on soojus. Kui tavalise sigari hõõguv ots soojendab küll naha pealispinda, aga sissepoole läheb vaid veidi, siis mokša soojus jõuab mitte ainult naha pinnale, vaid ka sügavamale, seda tänu mokša erilisele koostisele.
Kuna paljud akupunktid pole naha pinnal, vaid on sügavamal, siis mokšaga saab need punktid lahti,“ selgitab Toomas, kes on kasutanud erinevaid Hiina meditsiini tehnikaid, tema kogemuse kohaselt on mokšaga soojendamine üks lihtsamaid viise nende punktide avamiseks. Sellega saab hakkama ka inimene, kes pole Hiina meditsiini õppinud, piisab vaid mokša tehnika selgekssaamisest.
Mokšaga seoses on tekkinud ka legende. Üks legend on see, et mokšaga ise neid punkte avades põletab ennast ära, sest tegemist on ju hõõguva sigariga. „Kui lähed ette valmistamata neid punkte mõjutama, siis tõenäoliselt põletadki, seepärast tuleb enne õppida,“ tõdeb Toomas.
„Enne kui küsida, miks on vaja need punktid lahti saada, on vaja mõista, miks on punkt kinni ja mida ta sinuga siis teeb. Läbi keha looklevad nähtamatud meridiaanid, energiakanalid, millel on teatud olulised punktid. Hiinlased avastasid juba mitu tuhat aastat tagasi, et kui teatud kohtadel kehas on teatud punktid valusad ja kui neid vajutada, siis toimub mingi paranemine – kas valud või muud tervisehäired leevenevad. Kui mõni punkt on kinni, energia ei saa liikuda, siis selles süsteemis on teatud tõkestus, nagu jõele on pandud tamm ette. Kui peakanal on kinni, siis läheb liikumine kõrvalteele, kus tekib siis aga ülekoormus. Erinevaid manipulatsioone kasutades on võimalik need punktid lahti saada. Mokšateraapia on üks nende punktide vabastamise tehnika.“
Niisama, igaks juhuks, profülaktika mõttes pole vaja mokšat kasutada. „Hiinlased on praktiline ja ratsionaalne rahvas, sarnased eestlastele. Kui mingi süsteem töötab laitmatult, siis ära mine torkima. Kui miski on tasakaalust väljas, siis uuri, mis piirkonnas tasakaalutus on. Kui mingi punkt on kinni, siis see on tagajärg mingist tegevusest. Kui punkt on kinni mingi organiga seotud kanalil, siis selle organi tasakaal on häiritud, organismis on mingi kõrvalekalle, mis selle blokeeringu põhjustab. Need on sümptomid, tagajärjed, põhjus on mujal, nüüd on vaja mõista, miks mingid punktid jooksevad kinni.
Hiinas teatakse, et kui mingi süsteem jookseb tasakaalust välja, siis sa saad läbi sümptomite, läbi nende punktide manipuleerimise seda tasakaalu taastada, aga kui põhjus jääb alles, siis läheb ta aja jooksul jätkuvalt tasakaalust välja,“ selgitab Toomas. „Kõige olulisem Hiina meditsiinis on üles leida probleemi põhjus. Vanasti olid põhjused rohkem seotud traumadega, füüsiliste ülekoormustega, aga tänapäeval on kõige suuremaks häire põhjuseks emotsioonid. Emotsioonid ise pole ei halvad ega head, nad on inimese loomulik osa. Kui tunned emotsioone olukorrale kohaselt, parasjagu, siis on kõik hästi, su energiad töötavad, sa oled tasakaalus sisemise ja välise maailmaga.
Probleem tekib siis, kui mingit emotsiooni on liiga palju ja liiga pikalt koged. Näiteks kui kurbust on liiga palju liiga pikalt koged, siis sa ei märka enam kõiki väikseid asju, mis sind võiksid rõõmustada, rõõmu osakaal väheneb. See hakkab mõjutama su organeid - südant, kopse jm. Kurbust saab tasakaalustada see, kui tood rõõmu oma ellu juurde ja lõpetad tegevused, mis kurbust põhjustavad. Tasakaal on ülioluline.
Punktide vajutamine aitab tasakaalu taastada. Aga ei akupunktuur, massaaž või muu meetod ei aita ilma, et sa võtaksid ette mingi muutuse oma elus. Ilma selleta on kõik need tehnikad vaid tagajärgedega tegelemine. Sul on vaja leida see põhjus, mis sinus selle tasakaalutuse põhjustas.
Siin on võtmeks võimekus kuidas vabaneda automaatselt üleskerkivatest emotsioonidest!
Toomas Õunap on aastaid tutvunud ja juhendanud kursuste komplekti, mis kannab nimetust „Practical consciousness“, mis selgitab, kuidas vabaneda sind häirivatest emotsioonidest. On olemas näiteks tehnika kaela ja turja pingetest vabanemiseks. Selle piirkonna pingeid põhjustavad emotsioonid, mille surud alla, kui vihastad ja seda häälega välja ei ütle. Intelligentsed inimesed on saanud sellise kasvatuse, et nad hoiaksid keele hammaste taga ja ei ütleks kõike välja, mida mõtlevad ja tunnevad. Ja siis imestatakse, kui palju on kaelapingeid! Eestlasi on nimetatud ka kangekaelseks rahvaks.
Mida intelligentsem oled, seda paremini oled õppinud oma tundeid häälega mitte väljendama, aga emotsioonid tekivad ikka, kui neid tagasi hoiad, tekivad turja- ja kaelapinged, nende all kannatab enamus inimesi. Toomase koolitustel saab õppida allasurutud emotsioone vabastama, nii et konreetne allasurutud emotsioon vabastada ja seejärel vabaneb ka teatud pingsus kaela või turja piirkonnast.
Kui kael on pinges, siis see on tagajärg, punktid on kinni. See tagajärg põhjustab aga peavalusid, nende pingete algpõhjuseks olid aga emotsioonid, mille väljendumist läbi väljaütlemise inimene vältis ehk blokeeris nende väljendamise läbi hääle. On palju inimesi, kelle elu häirivad peavalud totaalselt. Tabletid vaid leevendavad sümptomeid, aga valud tulevad jälle, kui põhjus on alles. Lihaspingete mõju peavaludele on tõestatud, seetõttu on kaelamassaaž või vastavate punktide mõjutamine asjakohane.
Nii palju on Hiina meditsiin Eestis juba tuntud, et enamasti teatakse, kus on peavalupunkt – pöidla ja nimetissõrme vahel, aga vajutatakse seda sageli valesti. Õige on vajutada vastu nimetissõrme luud, lihase muljumisest kasu pole. Neid väikseid nüansse on vaja teada. Kui mokšaga mõjutad seda piirkonda, siis saad lahti selle punkti. ja aktiveerid energia ja vere tsirkulatsiooni ülakehas, kaelas ja peas. Mokšasoojus mõjub hästi ka siis, kui käed, jalad on külmad.
Üks nüanss, mida Toomas soovitab akupunkte mõjutades silmas pidada, on see, et ei ületataks nn magusa valu piiri. Kõige paremini tunneb seda inimene ise. Toomas õpetab oma kursustel, kuidas mokšaga mõjutades seda piiri õigesti kätte saada ja et seda ei ületataks. Kui üle selle piiri lähed, siis valu salvestub alateadvusse, annab sellele protseduurile negatiivse hinnangu, sa ei taha seda valu rohkem kogeda teha. Magusa valu piiril mõjutades seda hinnangut ei tule. Just sel piiril punkti mõjutades on punktide vabastamise tehnikad kõige efektiivsemad.
Kui mokša mõjub läbi soojuse, siis võib küsida, kas ka saun on sama kasulik. Toomas peab heaks mõlemat, kuigi päris ühtemoodi nad ei toimi. Üks saunatehnika on küll mokšaga veidi sarnane – vihtlemine. Kuuma vihaga tuuakse pinges piirkondadesse intensiivsemat soojust, kuumal on lihaspingeid vabastav mõju, ta mõjutab ka akupunktuuri punkte. Kogu keha läbi viheldes käid läbi kõik energiakanalid, lülisamba ümbruse kanalite ligi on muidu endal raske pääseda, aga vihaga saab. „Vihtlemine, saunatamine on kõige loomulikum eestlaste ravimise viis,“ tõdeb Toomas.
Kui inimene tunneb, et tal on huvi just nimelt mokšateraapiasse, siis võibki ta tõesti endale aja kellegi Hiina meditsiini asjatundja juurde just sellesse teraapiasse kirja panna, aga küsimus on eelkõige selles, miks inimene abi otsib. „Usalda spetsialiste, räägi oma kaebus ära,“ soovitab Toomas. Terapeut analüüsib, millised võtted just seda inimest tema probleemi puhul kõige paremini aidata võiksid või kombineerib erinevaid tehnikaid - massaaži, nõelu, mokšat.
Toomas on kasutanud mokšat siis, kui akupressuuriga mingeid punkte lahti ei saanud või inimene ei tahtnud nõelu. „Nõelad on mu arvates kõige efektiivsem punktidega seotud blokeeringute vabastamise tehnika, kui me jätame välja teadvuse omaduste kasutamine, mis vajab teatud meisterlikkust. Samas ilma pika väljaõppe ja koolituseta on täiesti tavalisel inimesel mokša kasutamine kõige lihtsam, efektiivsem ja ka odavam teraapia vorm“ ütleb Toomas.
Punkti soojendatakse mokšaga seni, kuni blokeering vabaneb ja tsirkulatsioon meridiaanis taastub. Keeruline on muidugi ise hinnata, millal see toimub, sellest rohkem aimu saamiseks ongi vaja eelnevat õpetust. Keskmine aeg, mille jooksul punkt avaneb, on Toomase sõnul kaks minutit. „See ei tähenda, et hoiad mokšat seal punkti peal ja kõrvetad selle koha ära, see tähendab kogu aeg mokša liigutamist,“ täpsustab ta.
Kuna mokša toob mõjutatavasse piirkonda sooja, siis on see vastunäidustatud juhul, kui kehas on juba liigselt sooja – ägedad haigused, põletikud, rebestused, venitused. „Tuld tuuakse juurde sinna, kus on külm, seiskumine, tulega pannakse energia liikuma,“ selgitab Toomas. Mokšat ei peaks kasutama ka rasedad. Endale ei soovitata mokšat teha kaela- ja peapiirkonnas, seljale ise teha on nagunii keeruline. Toomas soovitab enne ise endale mokšat tegema hakkamist ikka õppida seda. On pisiasju, mida pead arvestama, et ei teeks endale haiget. Ja tuleb ka ohutust silmas pidada, et ei põhjustaks tulekahju. Tuleb hoolikas olla, mõelda, kuhu põleva mokša asetad.
Toomas Õunap on ise majandustaustaga, kõigepealt õppis ta TTÜs ja EBS-s, on olnud alates 90ndatest aastatest ettevõtja. Tol karmil ajal ettevõtjaks olemine mõjus tervisele väga halvasti. Toomasel tekkisid alaseljavalud ja pinged. „Otsisin lahendust, tahtsin terviklikku lähenemist, Hiina meditsiin sobis mulle. Pakuti võimalust õppida seda Neijingi koolis, läksingi õppima,“ meenutab ta. Ta tunnistab, et oli alguses üsna skeptiline, ühtegi asja ei uskunud enne, kui sai isikliku kogemuse. Nüüdseks on ta olnud 23 aastat joogaõpetaja, 14 aastat koolitaja ja kolm aastat massöör.
Toomas õpetab lihtsamaid pingete vabastamise tehnikaid ka mujal – automaatseid emotsioone vabastama, mokšateraapiat, pingetevabastamise 4 osalist kursust, akupunktuuri lühikoolitusi, teadlikuse rakendamist Hiina meditsiinis, joogatunde Pärnus, Tallinnas ja onlines ja hommikujooga tunde, et inimene saaks ise enda kergemate probleemidega hakkama. Üks põhjus, miks mokšateraapiat võiks ise kodus kasutada - see on odav. „Üks mokšasigar maksab kolme euro ringis. Soovitan osta suuri, kollase või rohelise paberiga mokšasid,“ ütleb ta.
Mokšateraapia sobib hästi ka eakatele inimestele. Ja kui elad kusagil kaugemal maakohas, kust arsti juurde pääsemine pole alati lihtne või on vastuvõtule pikk järjekord, siis on hea, kui lihtsamad eneseabi võtted on endal selged. Kael võib pinges olla just siis, kui sul pole aega või võimalust minna kuhugi spetsialisti juurde ennast neist pingetest vabastama. Siis on hea, kui tunned ise neid pingest vabastamise võtteid, tead ka, kus mis punktid asuvad.
„Pea valutab või jalad on külmad, just täna oleks vaja abi saada, aga esimene vaba aeg vastuvõtule on kahe nädala pärast,“ kirjeldab Toomas levinud olukorda. „Kui sul on teada lihtsamad võtted, kuidas ennast tasakaalu tuua, aidata ennast ise kas läbi liikumise, enesemassaaži, punktide mõjutamise, läbi mokša, siis on sul nagu tööriistakast kaasas, kust valid vastavalt olukorrale. Ma olen nõus aitama inimesi, kes ise on nõus panustama oma tasakaalutuste leevendamisse, selleks ma neid inimesi koolitangi.“
Toomas räägib, et tal on olnud vestlusi teemal, miks ja kuidas ta õpetab inimestele mokša tegemist, see on ju ohtlik. „Olen aastaid teinud endale ja teistele mokšat. Endale mokšat tehes, kui oled selle selgeks saanud, oskad hoida mokšat õiges kauguses, ei lähe sa ise kunagi üle magusa valu piiri. Kui teine teeb, ei tunneta ta nii täpselt kui sa ise, millal see piir käes on. Just teine võib teha kas liiga vähe või liiga palju,“ selgitab ta. „Ise saab rihtida, kui kaugel ja kus mokšat hoida, millal on piir käes.“
Aga kõik need koolitused ettevõtetes ja konverentsidel, jooga ja Hiina meditsiin on siiski vaid hobi Toomas Õunapile. Tegelikult on ta jätkuvalt ettevõtja, tegeleb erinevate start-upidega väljaspool Eestit.
45,00 € – 85,00 €